Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po Katowicach? Słynne osiedla robotnicze, które przyciągają swoją formą i ciekawą historią. Jednym z tych najważniejszych jest Giszowiec. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje czekają na gości w tej części Katowic?
Giszowiec to zabytkowe osiedle patronackie, które dziś zaskakuje swoimi kontrastami. Z jednej strony nie brak tu małych domków, z drugiej – wielkich bloków, budowanych już po wojnie. Warto jednak pamiętać, że pierwotny Giszowiec zabudowany był jedno- i dwurodzinnymi domkami, które tworzyły zwartą zabudowę. Niestety, część z nich została rozebrana w latach 70.XX wieku, a ich miejsce zajęły bloki z wielkiej płyty.
Osiedle to ma ciekawą historię. Powstało ono jako osiedle górnicze, na terenie którego zamieszkali pracownicy kopalni „Giesche” (po wojnie przemianowanej na kopalnię „Wieczorek”). Projektantami osiedla byli bracia Zillmannowie, znani też jako twórcy pobliskiego Nikiszowca. Co koniecznie trzeba zobaczyć na tym osiedlu?
Sprawdź też najciekawsze centra rozrywki w Katowicach.
Zwiedzanie Giszowca warto zaplanować w taki sposób, aby odwiedzić malowniczy Plac pod Lipami. Znajduje się przy nim zabytkowa gospoda, znana dziś jako „Dworek pod Lipami” oraz dom nadleśniczego, dziś wykorzystywany jako przedszkole. Przy tym pełnym zieleni placu czeka też na zwiedzających zabytkowy kompleks budynków dawnej szkoły katolickiej oraz budynek dawnej stajni, dziś znany jako galeria Ewalda Gawlika. Ciekawie prezentuje się też konsum, czyli budynek, w którym mieściła się piekarnia oraz sklepy.
W trakcie wycieczki po tej części Katowic warto też wybrać się w rejon ulicy Pszczyńskiej, przy której wznosi się willa, dawniej należąca do dyrektora kopalni Giesche (często jest ona nazywana willą Brachta). Wzniesiona w 1910 roku w stylu neobarokowym, jest jednym z ciekawszych zabytków architektury, jakimi mogą się pochwalić Katowice.