Czasami geologia jest tak kapryśna, że daje nam prawdziwe cuda, takie jak czekoladowe wzgórza na Filipinach. Jest to niezwykła formacja geologiczna składająca się z około 1270 stożkowatych wzgórz o podobnej wielkości, rozmieszczonych na obszarze ponad 50 kilometrów kwadratowych.
Wzgórza te porośnięte są zieloną trawą, która w porze suchej zmienia kolor na brązowy, stąd nazwa „czekoladowe wzgórza”. W jaki sposób ukształtował się ten malowniczy krajobraz i jakie siły zadziałały, aby powstały stożki o tej samej wysokości? Przekonajmy się o tym.
Filipiny – naturalny raj
Jeśli chodzi o przyrodę, niewiele miejsc może się równać z Filipinami. Ten historyczny i piękny archipelag położony u wrót ogromnego Pacyfiku oferuje zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Niektóre z nich to piękne plaże, takie jak Marimegmeg Beach czy Hidden Beach, rezerwaty przyrody, takie jak Masungi, czy środowiska wodne, takie jak Big Lagoon, Kayangan Lake czy Bojo River. A to tylko niektóre z klejnotów, które warto odwiedzić.
Z drugiej strony strony miasta również oferują prawdziwe spektakle, takie jak interesujące wycieczki po Cebu i Mactan, targi w centrum Manili czy wejście do Muzeum Orliny w Tagaytay.
Można jednak również wyruszyć w dzicz, aby zobaczyć jedno z najbardziej malowniczych miejsc na tym wyjątkowym archipelagu. W tym celu musimy udać się na Bohol, aby dowiedzieć się kilku ciekawostek o czekoladowych wzgórzach Filipin,.
Jak powstały czekoladowe wzgórza?
Czekoladowe wzgórza są bardzo znaną atrakcją turystyczną. Przyczyna ich powstania nie jest do końca znana, ale przypuszcza się, że te formacje geologiczne powstały na dnie oceanu miliony lat temu. Następnie ruchy tektoniczne uniosły i wydobyły na powierzchnię wszystkie te podwodne kolumny. Następnie erozja, wzmagana przez deszcz i wiatr, ścierała powierzchnię tych wapiennych skał aż do uzyskania ich obecnego wyglądu. Wszystkie stożki mają podobną wysokość i średnicę oraz znajdują się obok siebie, tak jakby były małymi piramidami. Ich krasowe pochodzenie, będące wynikiem połączenia rozpuszczania skał przez opady, wody powierzchniowe i gruntowe, wyjaśnia, dlaczego na wzgórzach wapiennych znajdują się liczne jaskinie i źródła.
Wzgórza Bohol symbolizują bogactwo naturalnego piękna tego regionu. Są one tak charakterystyczne, że stanowią element flagi i pieczęci Boholu, symbolizując naturalny urok prowincji. Aby dotrzeć do czekoladowych wzgórz Filipin, należy udać się do małej gminy Carmen. Nie wolno na nie wchodzić, ale przy znajduje się tam taras widokowy na podwyższonym punkcie widokowym, do którego można wejść pieszo za niewielką opłatą.
Możesz też zostać w Polsce i wkroczyć na historyczny szlak Częstochowy.