Koncert to jedna z najczęściej wybieranych form rozrywki w wolnym czasie.
Na koncert idziemy się rozerwać w doborowym towarzystwie, posłuchać ulubionej muzyki na żywo, zobaczyć swojego idola i trochę potańczyć pod sceną w plenerze. Szczególnie latem.

Naukowcy z Australii wpadli na pomysł, by poszukać odpowiedzi na pytanie, co daje ludziom chodzenie na koncerty i jaki ma ono wpływ na nasze życie.
Do badania zaproszono 1000 osób. Radosną wiadomością okazała się informacja, iż regularne chodzenie na koncerty podnosi zadowolenie z życia. Ci, którzy na koncerty regularnie nie uczęszczają, przejawiają niższy poziom życiowego zadowolenia.
Badanie analizuje zjawisko nawyku i subiektywnego samopoczucia.
Uczestnictwo w muzycznych festiwalach lub prostu wyjście do klubu z muzyką na żywo określane jest mianem nawykowego zaangażowania muzycznego.

Nie jest to jednak najważniejsza część badania. Wspólnym elementem łączącym to wszystko w jedną całość jest wymienianie się dobrą energią z innymi oraz doświadczenie radości w tłumie obcych sobie ludzi.
Teorię australijskich naukowców opublikowaną na łamach National Geographic potwierdza raport londyńskiej areny koncertowej O2. Został on stworzony we współpracy z Patrickiem Faganem, specjalistą z zakresu nauk behawioralnych i wykładowcą Uniwersytetu Goldsmith. Fagan stwierdził bowiem, iż pójście na koncert daje lepsze efekty od przeznaczenia tego samego czasu na praktykowanie jogi. Dwadzieścia minut muzyki na żywo jest w stanie polepszyć nasze ogólne samopoczucie aż o 21%.
To bardzo dobry wynik! Czas, który poświęcimy na ćwiczenie jogi da nam poprawę samopoczucia wynoszącą 10% natomiast spacer z ukochanym czworonogiem tylko 7%. Koncert na żywo, co pokazało omawiane badanie, zapewnia nam wzrost poczucia własnej wartości oraz bliskości z innymi osobami aż o 25%. Co więcej, wzrost notujemy także na poziomie stymulacji psychicznej, którego, notabene imponujący wynik sięgnął 75%! Liczy liczbami, cyferki cyferkami ale regularne uczęszczanie na koncerty to także dłuższe życie i to nawet o dziewięć lat!

Wystarczy jeden koncert na dwa tygodnie. Doświadczanie muzyki na żywo daje większe szanse na pozytywne emocje takie jak: poczucie własnej wartości, zadowolenie, szczęście czy produktywność, które stosunkowo rzadko nam towarzyszą… Niestety jedynym minusem jest aktualna sytuacja epidemiologiczna na świecie, ponieważ wszystkie koncerty, festiwale i inne imprezy muzyczne są masowo odwoływane a kluby muzyczne i pozostałe miejsca, gdzie można usłyszeć muzykę na żywo, są zamykane z obawy o zdrowie a także życie innych ludzi.
Cóż, miejmy nadzieję, że 2021 rok nie będzie nam już odbierał tego, co daje nam wyjście na koncert i że nasz kalendarz zapełni się terminami muzycznych wydarzeń, które niosą ze sobą naprawdę wiele korzyści.