Człowiek jest bardzo przewrotny. W bardzo krótkim czasie potrafi zmienić swoje postępowanie o sto osiemdziesiąt stopni. Tak jest w czasach współczesnych. I tak było dwa tysiące lat temu, za czasów Pana Jezusa. Najlepiej o tym świadczy Niedziela Palmowa.

Symbolika palmy – co warto wiedzieć?

Na kilka dni przed ukrzyżowaniem Pan Jezus wjeżdża tryumfalnie na osiołku do Jerozolimy. Ludzie witają Go tak serdecznie, że rzucają pod jego nogi gałązki palmowe.

A za kilka dni ci sami ludzie będą wołać „na krzyż z Nim”. Na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy każdego roku w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc poświęcane są palmy. Po czym w Wielką Sobotę są one palone. Popiół z poświęconych palm służy, jako proch do posypywania głów wiernych w środę popielcową, która będzie w następnym roku. Procesje z palmami, to bardzo dawny zwyczaj, gdyż pierwsze z nich miały miejsce już w czwartym wieku w Jerozolimie. A od piątego wieku są praktykowane w Kościołach zachodnich. W naszym kraju zwyczaj święcenia palm wielkanocnych istnieje od jedenastego wieku. Tu trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dopiero od dziesiątego wieków istniejemy jako państwo. I od dziesiątego wieku jesteśmy Chrześcijanami. Palmy wielkanocne bywają różnorodne.

Przeczytaj również artykuł o chińskich symbolach szczęścia.

Zmienna natura człowieka symbolizowana przez palmy

Różnią się od siebie wielkością, techniką wykonania, a w związku z tym również wyglądem. Posiadają też różną wielkość. Jedne są niewielkie, a inne bardzo duże. Wyglądają jak wiązanki lub bukiety.

Wykonywane są z różnych żywych i suszonych roślin. Palmę może stanowić też sama gałązka palmy lub wierzby. Lecz najczęściej w naszej kulturze jest ona przyozdabiana kwiatami i ziołami, oraz wstążeczkami.