Poznań to miasto pełne wspaniałych budowli, w gronie których ciekawą kolekcję tworzą miejskie pałace. Jeden z tych ciekawszych znajduje się przy Starym Rynku, nic więc dziwnego, że turyści w czasie wycieczki po wielkopolskiej stolicy tak chętnie poświęcają mu swój czas. Co warto wiedzieć na temat tak ciekawego zabytku, jakim jest pałac Działyńskich?

Pałac Działyńskich powstał w drugiej połowie XVIII wieku w miejscu, w którym wcześniej wznosiły się dwie kamienice mieszczańskie. Pierwszym jego właścicielem był Władysław Roch Gurowski, szambelan Augusta III oraz marszałek wielki litewski. W XIX wieku rezydencja ta trafiła w ręce Działyńskich, m. in. Jana Kantego – znanego działacza społecznego i właściciela pobliskiego Kórnika. Po jego bezpotomnej śmierci właścicielem pałacu został Władysław Zamoyski, dzięki któremu rezydencja ta została powiązana z Fundacją Zakłady Kórnickie. Co ciekawe, zakłady te już w okresie międzywojennym stały się dobrem narodowym. Czym przyciąga dziś ten pałac?
Rezydencja Działyńskich, mimo poważnych zniszczeń z czasów II wojny światowej, do dziś zachwyca swa formą. Uwagę turystów zwiedzających Poznań przyciąga jej reprezentacyjna elewacja, będąca ciekawszym przykładem stylu barokowego. Warto też zwrócić uwagę na attykę ozdobioną herbem Działyńskich oraz na piękne płaskorzeźby, które przedstawiają rzymski pochód ofiarny. Ciekawą ozdobą pałacowej attyki jest też pelikan, symbolizujący takie cechy, jak ofiarność oraz poświęcenie.

Pałac Działyńskich jest nie tylko pięknym zabytkiem architektury, ale i miejscem związanym z wieloma ważnymi wydarzeniami historycznymi. W murach tej rezydencji w XIX wieku często spotykali się ze sobą działacze niepodległościowi, a w 1863 roku prowadzono tu wiele dyskusji na temat walk powstańczych. W salach tej rezydencji działał też nieoficjalny uniwersytet, z kolei w okresie międzywojennym w jego murach spotykali się przedstawiciele polskiej literatury. I dziś pałac ten stanowi ważny punkt na kulturalnej i naukowej mapie Poznania. Służy on bowiem jako filia Biblioteki Kórnickiej PAN, jest też w dalszym ciągu miejscem znanym z organizacji licznych spotkań kulturalnych oraz naukowych.