Na terenie Katowic nie brak cennych zabytków architektury, choć w ostatnim czasie turystycznym hitem stolicy Górnego Śląska stała się moderna. Na jakie budowle warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie zwiedzania tego miasta? Co można zobaczyć w czasie wycieczki słynnym szlakiem moderny?

O modernizmie słów kilka

Modernizm jest fascynującą dziedziną sztuki. Ten styl ma wiele uroku, a jego niezwykła forma przyciąga uwagę. Rozwijający się od 1918 roku, był modernizm stylem chętnie stosowanym jeszcze w latach 70-tych XX wieku. W Katowicach, które jako miasto najszybciej rozwijały się na przełomie XIX i XX wieku, i które w okresie międzywojennym pełniły wyjątkowo ważną rolę, spora kolekcja modernistycznych budowli nikogo nie powinna.

Budowle modernistyczne: co je wyróżnia?

Moderna ma swe cechy charakterystyczne, dzięki którym modernistyczną budowlę każdy z nas powinien rozpoznać bez większych problemów. Na jakie cechy warto zatem zwrócić uwagę w przypadku takich obiektów? Dla budynków modernistycznych typowymi cechami są kurtynowe ściany oraz płaskie dachy z tarasami. Duże, płaskie i jednolite elewacje, okna o sporych rozmiarach – oto kolejne cechy, którymi wyróżnia się moderna. W trakcie zwiedzania budowli modernistycznych warto też zwrócić uwagę na przeszklone klatki schodowe, które do dziś robią ogromne wrażenie na miłośnikach architektury.

Na Szlaku Moderny

Budowle wzniesione według zasad modernizmu są dziś jedną z ważniejszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Katowicach. Odkrywanie piękna tych obiektów ułatwia turystom specjalna trasa spacerowa, znana jako Szlak Moderny. Z jakimi obiektami można się spotkać w trakcie wędrówki tą trasą? Oto najważniejsze zabytki, które warto zobaczyć podczas wizyty w Katowicach. Dom mieszkalny przy ulicy Dworcowej 13 oraz blok wznoszący się przy ulicy Wojewódzkiej 23 – oto budowle, którym z pewnością warto się przyjrzeć podczas spaceru po modernistycznych Katowicach. Ciekawym przykładem katowickiego modernizmu jest też Dom Oświatowy przy ulicy Francuskiej, będący obecnie własnością Biblioteki Śląskiej. Piękne domy, jak te przy ulicy Wojewódzkiej czy ulicy Dąbrowskiego, obiekty sakralne, w gronie których wyróżnia się słynny kościół garnizonowy – oto atrakcje, którymi kusi turystów Szlak Moderny. W trakcie wędrówki tą trasą turystyczną nie można tez pominąć tak ważnych obiektów, jakimi są słynny „Drapacz Chmur” oraz potężny gmach Sejmu Śląskiego.

Zobacz inne atrakcje Katowic, wchodząc na halokatowice.pl.

Katowicki modernizm ma się czym pochwalić, a reprezentujące ten styl budowle do dziś zachwycają swą formą. Każda z nich zachwyca, każda z nich ma swój urok i niepowtarzalny charakter. Efekt? Dla tych, których fascynuje moderna, Katowice stają się miastem niezwykle atrakcyjnym.