Zamek w Olsztynie to jeden z ciekawszych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Warmii i Mazurach. Wzniesiony w XIV wieku, jest jednym z ciekawszych przykładów gotyckiej architektury w tej części kraju, a jednocześnie siedzibą placówki muzealnej, do której z pewnością warto zajrzeć.

Zamek w Olsztynie powstał w XIV wieku jako siedziba kapituły warmińskiej. W rękach biskupów pozostawał do lat 70-tych XVIII stulecia. Wiadomo, że budowla ta spełniała zarówno funkcje obronne, jak i administracyjne. Stąd biskupi warmińscy zarządzali swoimi dobrami, tu podejmowano wiele ważnych dla regionu decyzji. Zamek w Olsztynie odegrał też bardzo ważną rolę w dziejach polskiej nauki, gdyż w gronie jego słynnych mieszkańców znalazł się Mikołaj Kopernik.

Znany astronom prowadził tu swe badania, choć w dziejach Olsztyna zapisał się też jako jeden z obrońców tutejszego zamku przed Krzyżakami. Do dziś o Koperniku przypomina stała wystawa, którą można oglądać na terenie zamku. Jest ona częścią większej ekspozycji, znanej jako Muzeum Warmii i Mazur. To placówka, którą w czasie wycieczki po tej części kraju z pewnością warto odwiedzić, szczególnie w chwili, gdy chce się urlop na Warmii i Mazurach poświęcić na poszerzanie swej wiedzy na temat historii oraz kultury tej części kraju.

Wstąp na olsztyninfo.pl, żeby uzyskać więcej ciekawych informacji o Olsztynie.

Ciekawych zamków w rejonie Olsztyna jest sporo, zatem miłośnicy historii mogą w tej części kraju spędzić pełen przygód urlop. Kto znajdzie w Olsztynie tanie noclegi, ten będzie mógł uczynić z tego miasta świetny punkt wypadowy dla dalszych wypraw po okolicy.