Plac Zamkowy to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi może się pochwalić Warszawa. To miejsce, którego w czasie wycieczki po polskiej stolicy nie można pominąć, a czekające tu atrakcje mogą oczarować każdego. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego miejsca?

Warszawski Plac Zamkowy

Plac Zamkowy kusi wspaniałą atmosferą oraz ciekawą zabudową. Główną atrakcją jest tu rezydencja polskich władców, czyli Zamek Królewski, to którego z pewnością warto zajrzeć. Dawniej zapadały tu najważniejsze decyzje na temat polskiego państwa, dziś prezentowane są tu zabytki oraz dzieła sztuki o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Zniszczony w czasie II wojny światowej, został starannie odbudowany w latach 70-tych XX wieku. Miejsce to kojarzone jest również z charakterystyczną kolumną Zygmunta – jednym z najsłynniejszych pomników w Polsce. Powstał on z woli króla Władysława IV, który chciał w ten sposób uczcić swego ojca – Zygmunta III Wazę. Był to pierwszy pomnik świecki w Polsce, nic więc dziwnego, że jego budowa wiązała się z silnymi emocjami oraz licznymi kontrowersjami.

Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Swą obecną formę zaczął on przybierać w połowie XIX stulecia. Wcześniej sprawdzał się jako dziedziniec, wysunięty przed królewską rezydencję. Plac ten pierwotnie ograniczony był murami miejskimi oraz Bramą Krakowską – jedną z najważniejszych bram miejskich. Zarówno mury, jak i bramę zaczęto rozbierać w początkach XIX wieku. Dodatkowo w połowie XIX wieku rozebrany został klasztor bernardynek, który mieścił się w miejscu obecnego tarasu widokowego nad trasą W-Z. Droga to została wytyczona już po II wojnie światowej.

Warszawa to wyjątkowe miejsca i zabytki, a zwiedzanie ich każdemu z nas może dostarczyć wiele radości. Kto znajdzie tanie noclegi w tym mieście, ten w czasie kilkudniowej wycieczki po warszawskich ulicach i placach zdobędzie wiele cennych wiadomości na temat sztuki oraz niezwykłej historii tego miasta.

Jeśli zainteresował Cię warszawski Plac Zamkowy, to koniecznie jeszcze zobacz co warto zobaczyć w Warszawie – sprawdź na wawa.pl.